Na téma: DYSLEXIE
Na téma: DYSLEXIE
Dyslexie patří mezi jednu ze specifických poruch učení a v dnešní době se s ní setkáváme častěji než dříve zejména díky citlivějším diagnostickým testům. Dyslexie se diagnostikuje v pedagogicko-psychologických poradnách pomocí inteligenčního a čtenářského kvocientu, rychlosti čtení a množství chyb při čtení. V potaz se bere také porozumění danému textu.
První příznaky, které můžete u svého dítěte s podezřením na dyslexii pozorovat jsou například rychlé čtení bez srozumitelnosti nebo naopak velmi pomalé čtení a tiché předříkávání si písmen, zaměňování písmenek a neochota číst nahlas. Dítě samo často vycítí, že mu čtení nejde a začne se mu vyhýbat.
Pokud však s dítětem s dyslexií nebo jen s jejím podezřením začneme pracovat, můžeme mu zajistit větší sebedůvěru v sebe i při čtení a minimalizovat chyby. Zde nabízíme pár tipů na různé pomůcky na doma: čtecí záložka vykrojená směrem doprava, rozstříhaná písmenka a obrázky, bzučák pro lepší výslovnost krátkých a dlouhých samohlásek nebo tvoření písmen z modelíny či jejich obkreslování.
Materiály k procvičování lze koupit na eshopu dyscentra nebo doporučuji knihu Čtení s porozuměním od Fragmentu.
V neposlední řadě je také možnost obrátit se na naše služby Reedukace specifických poruch učení, kde Vašemu dítěti se vším v 10 lekcích pomůžeme, naučíme ho využívat pomůcky, zapojit všechny smysly a kompenzovat jimi poruchu. Více se dozvíte na stránkách www.lepsi-znamky.cz
Autor: Mgr. Kristýna Bučková, speciální pedagog